|
|
Europejska Nagroda dla Powiatowego UP w Nysie |
Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości zdobył projekt pt. „Budowa domów poprzez system szkoleń osób bezrobotnych” - zrealizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie, nominowany w kategorii "Nagroda za przedsiębiorczość odpowiedzialną i wspierającą włączenie społeczne".
W oczach jury ten oryginalny polski projekt zyskał największe uznanie i zdobył I miejsce z podkreśleniem zastosowania nieszablonowego podejścia do rozwiązywania problemów na lokalnym rynku pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie wymyślił jak jednocześnie zmniejszyć poziom bezrobocia oraz deficyt fachowców i mieszkań socjalnych. W ramach kursów budowlanych niewykwalifikowani bezrobotni uczyli się zawodu stawiając pod profesjonalnym nadzorem prawdziwy dom, w którym zamieszkało 12 rodzin od lat oczekujących na własne mieszkanie. W projekcie uczestniczyło 176 osób bezrobotnych, zrealizowano 17 kursów. Zbudowano dom ma łączną powierzchnię użytkową 528,30 m2, koszt jednego metra kwadratowego wyniósł 800 zł.
|
|
Dom zbudowany w Paczkowie - wynik nieszablonowej przedsiębiorczości Ilustracja ze strony PUP w Nysie |
Każda ze zgłoszonych kandydatur świadczy o bezpośrednim zaangażowaniu władz lokalnych i regionalnych w realizację celów, które są podstawą strategii na rzecz wzrostu „Europa 2020”. Europejskie regiony i miasta na swój sposób biorą czynny udział w budowaniu bardziej solidnej, sprzyjającej integracji i zrównoważonej gospodarki europejskiej.
Jak można wziąć udział w 2011 roku?
O Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości mogą się ubiegać władze lokalne i regionalne na terenie Unii Europejskiej, Islandii i Norwegii. Dotyczy to miast, regionów i społeczności, jak również publiczno-prywatnych kontaktów między władzami i przedsiębiorcami, programów edukacyjnych i organizacji biznesowych.
Kandydaci muszą wykazać, w jaki sposób ich działania ułatwiły działalność gospodarczą oraz podniosły poziom gospodarczy w ich regionie w okresie dwóch lat poprzedzających rok, w którym będą przyznawane nagrody. Zainteresowani udziałem mogą ubiegać się o nagrody w następujących pięciu kategoriach:
• Promowanie ducha przedsiębiorczości (Promoting the entrepreneurial spirit)
• Rozwój umiejętności (Investing in skills)
• Rozwój środowiska biznesowego (Improving the business environment)
• Wspieranie internacjonalizacji biznesu (Supporting the internationalisation of business)
• Nagroda za przedsiębiorczość odpowiedzialną i wspierającą włączenie społeczne (Promoting responsible and inclusive entrepreneurship)
W Polsce Krajowy Punkt Kontaktowy ulokowany jest w Ministerstwie Gospodarki.
Osoby do kontaktu:
Ewa Swedrowska - wicedyrektor departamentu instrumentów wsparcia, tel: 22-693 53 53, faks: 22-693 40 23, e-mail: ewaswe@mg.gov.pl
Tomasz Gorzeński - korodynator, tel. 22-693 55 78, faks: 22-693 51 46, e-mail: tomgor@mg.gov.pl.
2010.06.01