WYBÓR ROKU i miesiąca
DIARIUSZ REGIOsetu - Lipiec 2004 r.
poprzedni miesiąc ••• następny miesiąc
Niektóre linki zewnętrzne mogą już nie działać
• 31 lipca 2004
W przeddzień 60. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, owianego bohaterstwem żołnierzy Armii Krajowej Polskiego Państwa Podziemnego, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim najeźdźcą i zbrodniczym okupantem - w pochodzącym z 1908 r. odrestaurowanym budynku dawnej elektrowni tramwajowej na warszawskiej Woli zostało otwarte Muzeum Powstania Warszawskiego. Ta nowoczesna placówka muzealna, będąca samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy, została założona w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Jest ona wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Muzeum będzie prowadzić działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną, będzie gromadzić dokumenty i relacje uczestników oraz świadków w ramach planowanego Archiwum Historii Mówionej. Do powstania Muzeum w jego obecnym kształcie walnie przyczynił się - bezpośrednio zaangażowany w tę inicjatywę - Prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński.
• 29 lipca 2004
Rada Warszawy jednogłośnie uchwaliła przedstawiony przez prezydenta miasta projekt Herbu Wielkiego Miasta Stołecznego Warszawy z Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy, nadanym stolicy 65 lat temu w uznaniu bohaterskiego, wytrwałego męstwa mieszkańców stolicy w obronie przeciw najazdowi niemieckiemu. Rozkaz w tej sprawie Naczelny Wódz Generała dywizji Władysław Sikorski wydał 9 listopada 1939 r. Po bokach herbu umieszczona jest wstęga z napisem łacińskim Semper Invicta (Zawsze Niezwyciężona).
• 22 lipca 2004
W wyborach przewodniczącego i członków prezydium Parlamentu Europejskiego (20.07), deputowani z Polski: Janusz Onyszkiewicz i Jacek Saryusz-Wolski zostali wybrani wiceprzewodniczącymi PE. Kandydujący na stanowisko przewodniczącego Bronisław Geremek uzyskał poparcie 208 z 700 deputowanych obecnych na sali. Przewodniczącym PE został wybrany Josep Berrell Fontelles deputowany z Hiszpanii, który uzyskał 388 głosów. Następnie (22.07) przewodniczącym komisji budżetowej - jednej z najważniejszych w Parlamencie Europejskim - został wybrany Janusz Lewandowski.
• 6 lipca 2004
Dziennik "Rzeczpospolita" ogłosił po raz siódmy Złotą Setkę Samorządów. W rankingu organizowanym wspólnie z Centrum Badań Regionalnych zdecydowanie I miejsce zajęła w 2004 r. gmina Krynica Morska (woj. pomorskie), przed gminami Rewal i Kołbaskowo (obie w zachodniopomorskiem). Na odrębnej liście miast - zwyciężył Płock przed Gliwicami i Katowicami. Głównym kryterium była wartość inwestycji z ostatnich trzech lata przeliczona na jednego mieszkańca. Dla Krynicy Morskiej kwota ta przekroczyła 13 tys. zł.
• 2 lipca 2004
Do 30 czerwca 2004 r. wnioski o pełne dopłaty bezpośrednie złożyło ponad 1,3 mln rolników, tzn. blisko 82% liczby zarejestrowanych producentów. Największy odsetek odnotowano w wielkopolsce (89,9%), najmniejszy w małopolsce (72,7%). Przeciętna dotacja wyniesie 44,5 euro na każdy hektar. Dopłaty za 2004 r. przeliczone na złotówki będą przekazywane na konta bankowe rolników od grudnia 2004 r. do kwietnia 2005 r. Wnioski będą przyjmowane jeszcze do 25 lipca - jednak z degresją jednoprocentową za każdy dzień opóźnienia.
• 1 lipca 2004
Zmiana prezydencji w UE. Po Irlandii sześciomiesięczne przewodnictwo objęła Holandia.