WYBÓR ROKU i miesiąca
DIARIUSZ REGIOsetu - Czerwiec 2005 r.
poprzedni miesiąc ••• następny miesiąc
Niektóre linki zewnętrzne mogą już nie działać
• 30 czerwca 2005
Parlament Republiki Cypryjskiej ratyfikował Traktat Konstytucyjny UE. Głosowało 50 deputowanych (sześciu było nieobecnych): za ratyfikacją padło 30 głosów, przeciw - 19, jeden deputowany wstrzymał się od głosu. Cypr jest trzynastym krajem członkowskim, w którym podjęto procedurę ratyfikacyjną i dziesiątym, w którym ją zakończono. W Niemczech pod wyrażoną już akceptacją obu izb parlamentu brakuje jeszcze podpisu prezydenta. We Francji i Holandii - pierwsze referenda dały wynik negatywny.
• 30 czerwca 2005
Po roku członkostwa Polski w UE poparcie dla akcesji wzrosło do 74%; przybyło 10% zwolenników, ubyło 14% przeciwników (sondaż CBOS). W ocenie 38% badanych integracja przyniosła oczekiwane rezultaty, zdaniem 18% jej skutki przewyższyły oczekiwania, 25% jest rozczarowanych. Wymieniane najczęściej korzyści: otwarte granice, wsparcie rolników, praca w krajach UE, unijne fundusze, zniesienie ceł, wzrost bezpieczeństwa międzynarodowego; wśród czynniki niekorzystnych: wzrost cen, narzucenie norm UE, spadek dochodów, konkurencja firm zachodnich.
• 24 czerwca 2005
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej ogłosiła II edycję dorocznej honorowej nagrody za osiągnięcia we współtworzeniu społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju samorządności lokalnej oraz współpracy samorządów terytorialnych i różnych form aktywności obywateli. Nagroda jest przyznawana odrębnie osobom fizycznym, organizacjom obywatelskim oraz samorządom lokalnym. Za rok 2004 laureatami zostali: Michał Gać - wiceprezydent Gdyni, Stowarzyszenie Oświatowe "Sycyna" i Gmina Pawłosiów. Kandydatów do Nagrody tegorocznej można rekomendować do 18 września. Wiecej - na stronie Fundacji.
• 20 czerwca 2005
Brytyjskie MSW podało, że od 1 maja 2004 do 31 marca 2005 w tamtejszych urzędach pracy zarejestrowano ponad 93 tys. Polaków (56% legalnie zatrudnionych z nowych państw UE). Polacy pracują głównie w administracji i biznesie (25 tys.), gastronomii i turystyce (24 tys.), rolnictwie (10 tys.), w przemyśle (7 tys.), przetwórstwie spożywczym (4,9 tys.), służbie zdrowia (4,7 tys.); pozostali w transporcie i budownictwie. Zdecydowana większość ma od 18 do 34 lat.
• 18 czerwca 2005
Parlamentarny zespół ds. absorpcji funduszy UE ogłosił, że z przyznanych nam do końca 2006 r. 12 mld euro - do 30 kwietnia br. zakontraktowaliśmy 1,3%, a wykorzystaliśmy 0,45%. Złożone wnioski przekraczają dostępną pulę; proces ich akceptacji trwa od 8 do 12 miesięcy. Według prognoz mamy szansę na absorpcję nawet 80% przyznanych funduszy, pomimo wiekszych u nas niż w Unii wymagań dokumentacyjnych i licznych zmian rozporządzeń w sprawie zasad. Najaktywniejszą grupą beneficjentów są gminy.
• 17 czerwca 2005
Drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli 7 państw (Finlandia, Hiszpania, Holandia, Szwecja i Wielka Brytania - były przeciw, Dania i Włochy - wstrzymały się od głosu) odmówiło poparcia kompromisowej propozycji budżetowej na lata 2007-2013 przygotowanej przez Luksemburg. "Stara Unia" nie uporała się w porę ze swoimi zadawnionymi problemami. Utrzymując własne skostnienie pouczała innych, bardziej zdolnych do reform i kompromisu. Brak uchwalonego budżetu godzi głównie w nowych członkowie Unii.
• 16 czerwca 2005
Rada Europejska w pierwszym dniu obrad w Brukseli postanowiła przedłużyć czas na ratyfikację Traktatu Konstytucyjnego do czerwca 2007 r. Państwa członkowskie UE mogą kontynuować lub wstrzymać na pewien czas proces ratyfikacji. Francuskie i holenderskie NIE dla Traktatu zrodziło problem, będący w znacznej mierze rezultatem zderzenia wybiegającej wprzód wizji z codziennością, która wyznacza zachowania większości obywateli. Zadaniem polityków jest przekonanie obywateli do lansowanej wizji, często docenianej dopiero po latach.
• 16 czerwca 2005
W Łodzi na naradzie nt. systemu dofinansowania inwestycji w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, spotkali się przedstawiciele urzędów marszałkowskich z całej Polski. Zgłoszono wiele uwag krytycznych do systemu, wskazano że wymagania krajowe są ostrzejsze od unijnych. Ze środków przyznanych Polsce do końca 2006 r., dotąd wykorzystano nie wiele ponad 0,5%. Zdaniem Ministerstwa Finansów uproszczenie procedur grozi ich niedotrzymaniem i koniecznością zwrotu UE znacznych kwot.
• 14 czerwca 2005
Wojewoda Świętokrzyski podpisał z Burmistrzem Sandomierza umowę o dofinansowaniu ze środków UE (5 mln zł) realizacji projektu pn. "Wzmocnienie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego miasta Sandomierza". Projekt (o łącznej wartości 6,5 mln zł) obejmuje m.in. rewitalizację wąwozu Piszczele, przebudowę i zagospodarowanie Małego Rynku na sandomierskiej Starówce, renowację i konserwację Ratusza i Bramy Opatowskiej.
• 13 czerwca 2005
W wielostronnej dyskusji nad kształtem budżetu UE na lata 2007-2013, toczącej się wśród krajów członkowskich i w instytucjach wspólnotowych, Polska zabiega o zwiększenie dostępnego dla nas limitu funduszy unijnych, a nie kwoty całego budżetu (co oznaczałoby wzrost składki). Komisja Europejska proponuje dla Polski limit 4% naszego PKB a sprawujący prezydencję Luksemburg - 3,9% (różnica ok. 1,4 mld euro w ciągu 7 lat). W nowym budżecie Polska może uzyskać "na czysto" 60-64 mld euro.
• 10 czerwca 2005
Opublikowano rozporządzenia Ministra SWiA w sprawach: Urzędowego Rejestru Gmin, w których jest używany język pomocniczy (poz. 856) oraz Rejestru gmin, na obszarze których są używane nazwy w języku mniejszości, wzorów wniosków o wpisanie do tego rejestru oraz o ustalenie dodatkowej nazwy miejscowości lub obiektu fizjograficznego w języku mniejszości narodowej lub etnicznej albo w języku regionalnym (poz. 857). Obowiązują od 25 czerwca br. (Dz.U. 2005.102).
• 6 czerwca 2005
Międzynarodowy komitet monitorujący projekt Regionalnego Trójkąta Weimarskiego w ramach unijnej inicjatywy Interreg III C, do wcześniej wybranych dziewięciu dodał sześć kolejnych przedsięwzięć mających otrzymać dofinansowanie wspomagające rozwój regionalny i łagodzenie społecznych skutków przekształceń w przemyśle. Wszystkie 15 zatwierdzonych wniosków zrealizuje wspólnie 45 podmiotów z województwa śląskiego (Polska), kraju Północna Nadrenia-Westfalia (Niemcy) oraz regionu Nord-Pas de Calais (Francja).
• 3 czerwca 2005
Brak akredytacji ze strony Komisji Europejskiej dla Agencji Restrukturyzacji i Modrnizacji Rolnictwa jako płatnika środków pomocowych dla gospodarstw niskotowarowych (wpłynęło 114 tys. wniosków) oraz gospodarstw ubiegających się o pieniądze na dostosowanie do standardów europejskich (74 tys. wniosków) spowodowany jest nie zakończeniem prac nad systemem informatycznym do obsługi tych działań i koniecznym przeszkoleniem pracowników jednostek terenowych ARiMR. Wypłaty mają nastąpić w tym roku. (Informacja ministra rolnictwa w Sejmie).
• 2 czerwca 2005
Po dwóch NIE, kolejne, dziesiąte TAK. O ratyfikowaniu Traktatu Konstytucyjnego UE zdecydował parlament Łotwy. W stuosobowej izbie za przyjęciem traktatu głosowało 71 deputowanych, przeciwnych było pięciu, a sześciu wstrzymało się od głosu. Wymagane dla ratyfikacji poparcie przez dwie trzecie składu izby, czyli oddanie 67 głosów ZA, zostało przekroczone.
• 1 czerwca 2005
Większość Holendrów uczestniczących w referendum konstytucyjnym opowiedziała się przeciw ratyfikacji Traktatu. Frekwencja ok. 63%, TAK głosowało 38,4%, NIE - 61,6%. Przekroczenie 30% frekwencji zobowiązuje Parlament holenderski, który ostatecznie zadecyduje w sprawie ratyfikacji, do uwzględnienia rezultatu referendum. Dotychczasowy wynik w 11 krajach - 9:2 na rzecz ratyfikacji, w tym w trzech referendach - 2:1 przeciw. Do wejścia w życie Traktatu potrzebna jest zgoda wszystkich państw-członków UE.
poprzedni miesiąc ••• następny miesiąc