EUROPEJSKA AKADEMIA SOŁTYSÓW
Skrypt 47 - 18 lutego 2003 r.
SAPARD: pytania samorządów - odpowiedzi agencji
Wśród 2107 wniosków, które do 23 stycznia 2003 r. uzyskały pozytywna ocenę końcową, znalazło się 1730 wniosków samorządów gminnych i powiatowych na łączna kwotę 1 miliarda 28 milionów złotych. W całej rozdzielonej puli stanowi to udział przekraczający 86% (pozostałą częścią podzielili się rolnicy i przedsiębiorcy). Środki programu SAPARD przewidziane w rocznych umowach finansowych z lat 2000 i 2001 dla tej grupy beneficjentów zostały zagospodarowane z nadwyżką. Wśród gmin i powiatów największą popularnością cieszyła się możliwość refundacji nakładów poniesionych na budowę i modernizację dróg - 44,19% złożonych wniosków w ramach Działania 3. W skrypcie odpowiedzi Agencji RiMR na pytania dotyczące SAPARDu najczęściej zadawane przez gminy. Zobacz opis schematów w skrypcie nr 1.
- Czy można i na jakich zasadach starać się o dofinansowanie budowy drogi powiatowej, której część leży na obszarze miejskim, a część na obszarze wiejskim? Gmina jest miejsko-wiejska a miasto liczy ponad 7 tys. mieszkańców.
- Czy istnieje możliwość modernizacji jednego odcinka drogi o długości min. 500 m, jeśli odcinek ten leży w ciągu kilku dróg gminnych lub gdy droga lokalna przechodzi w drogę dojazdową do pól (200 m drogi lokalnej i 300 m drogi dojazdowej, co łącznie daje jeden odcinek o długości 500 m)?
- Czy w przypadku inwestycji drogowych konieczne jest dla każdej z dróg podanie natężenia ruchu pojazdów mechanicznych na dobę? Według naszych informacji, dla wielu dróg lokalnych czy dojazdowych gminy nie wykonują tego typu pomiarów, twierdząc, iż nie jest to konieczne.
- Czy w jednym wniosku gmina może ująć np. dwa odcinki dróg na jednym osiedlu (lub w różnych wsiach). Zaznaczam, że każdy odcinek posiada długość > 500m.
- Budowa sieci wodociągowej realizowana jest etapami od 1998 roku (I etap-1998; II - 2001), aktualne pozwolenia i decyzje. Czy można kolejny etap (11 km sieci i 86 przyłączy) zrealizować z Programu SAPARD?
- Czy gmina, która zadania w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków przekazała przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, może skorzystać z pomocy w ramach Schematu 3.2?
- Czy możliwa jest budowa ujęcia wody bez stacji uzdatniania wody pod warunkiem istnienia sieci wodociągowej? Znane nam są przypadki gdy woda z ujęcia nie wymaga uzdatnienia. Potwierdzone jest to stosownymi wynikami badań z Sanepidu.
Ponadto nie może zaistnieć taka sytuacja, w której system zaopatrzenia w wodę - pomimo spełnienia przez wodę warunków jakim powinna odpowiadać woda do picia - nie ma przewidzianego zabezpieczenia w postaci chociażby okresowej możliwości dezynfekcji wody (taka dezynfekcja występuje np. na etapie 11-go stopnia pompowania wody - powinna być traktowana jako element uzdatnia wody).
- Czy pomoc finansowa może być przeznaczona na wykonanie stacji uzdatniania wody na istniejącym ujęciu?
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów (Dz. U. 2002.102.928) środki finansowe mogą być przeznaczone na wspieranie inwestycji z zakresu budowy lub rozbudowy m. in. "ujęcia wody z rurociągami doprowadzającymi wodę z ujęcia do stacji uzdatniania wody i stacji uzdatniania wody z siecią wodociągową i przyłączami oraz innych obiektów z tym związanych" oraz "ujęcia wody z rurociągami doprowadzającymi wodę z ujęcia do stacji uzdatniania wody i stacji uzdatniania wody pod warunkiem istnienia sieci wodociągowej z przyłączami" wyklucza finansowanie budowy lub rozbudowy samej stacji uzdatniania wody (§15 pkt.1).
- Czy można i na jakich zasadach starać się o dofinansowanie budowy wysypiska gminnego, które będzie zlokalizowane na obszarze wiejskim, lecz gmina jest miejsko-wiejska, a miasto liczy ponad 7 tys. mieszkańców?
- Gdzie należy wpisać dotacje lub kredyty otrzymane np. z Narodowego czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska?
- Czy do wniosku jest wymagane sporządzenie studium wykonalności oraz ocena oddziaływania na środowisko?
- Czy pomoc z SAPARD-u może być łączona z funduszem ochrony środowiska?
- Co będzie się działo z wartością dofinansowania jeżeli po przeprowadzeniu przetargu wartość inwestycji zostanie obniżona? Czy zostaną zachowane proporcje, czy kwota dofinansowania?
- Czy należy dysponować w budżecie gminy całą kwotą przeznaczoną na zadanie inwestycyjne (czy zwrot następuje po zrealizowaniu całego zadania inwestycyjnego)?
(materiał ze
strony ARiMR
)