KRÓTKOWZROCZNOŚĆ FAŁSZYWYCH AMBICJI
Od trzynastu lat polska flaga na unijnym maszcie. 1 maja 2004 r. znaleźliśmy się we wspólnocie z 24 (wówczas) krajami respektującymi wartości europejskie - poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości. Ich treści rozwinięte są w Karcie Praw Podstawowych. Celem Unii jest przede wszystkim Europa wolna od wojen, utrzymująca swe kulturowe, religijne i humanistyczne dziedzictwo w pokoju i rozwoju. Dzisiaj jesteśmy w przejściowym okresie dążeń niektórych ugrupowań politycznych (w Polsce i poza Polską) do zahamowania integracji europejskiej, do przeciwstawienia się dzieleniu własnym z innymi w ramach ponadnarodowej organizacji. Dla niektórych bezpieczeństwo w przenikającej się, zwartej grupie jest mniej ważne niż "mocarstwowe" ambicje jednostek, nie mające bez pokrycia w rzeczywistości.
Wystarczy choć trochę znać historię Europy gdy była nie powiązanym szerzej zbiorem państw narodowych - aby wiedzieć o ciągnących się przez długie lata wojnach, o sojuszach zawiązywanych w celu wzmocnienia kolejnej zbrojnej napaści, dokonującej zaboru cudzych ziem i eksterminacji mieszkającej tam ludności. Każdy kto propaguje zerwanie trwałych więzów gwarantujących bezpieczeństwo i tożsamość - jest kimś skrajnie niebezpiecznym dla własnego narodu. Europa państw narodowych z zamkniętymi granicami, kierujących się wyłącznie własnymi interesami nie miała w swych dziejach ponad 70 lat bez wojny.
Według danych z Newslettera CBOS nr 17/2017 - w ocenie 32% respondentów rządząca dziś w Polsce partia dąży do ograniczenia integracji i zwiększenia roli państw narodowych w Unii Europejskiej; 20% sądzi, że celem PiS jest zachowanie obecnego stanu integracji; 17% uważa, że rządząca partia dąży do wyjścia Polski z UE, mimo zapewnień jej polityków; 12% dostrzega w działaniach PiS chęć pogłębienia integracji państw członkowskich; 5% jest zdania, że PiS dąży do powstania Europy wielu prędkości, w której niektóre państwa współpracują ze sobą ściślej niż pozostałe. Dane pochodzą z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowanego w dniach 30 marca-6 kwietnia 2017 roku. (Zob. też Dobre dla Polski lata 2004-2015.)
REGIOset, 2017.05.01