RADA EUROPEJSKA
Najwyższa instytucja polityczna Unii Europejskiej mająca głos decydujący w kreowaniu strategii funkcjonowania Wspólnot. W skład Rady wchodzą szefowie państw i rządów krajów członkowskich oraz przewodniczący Komisji Europejskiej. W posiedzeniach uczestniczą też ministrowie spraw zagranicznych. Swój obecny status i oficjalną nazwę Rada Europejska uzyskała w 1986 roku na mocy Jednolitego Aktu Europejskiego. Zebrania Rady odbywają się dwa lub trzy razy do roku w stolicy kraju sprawującego w tym czasie prezydencję, czyli przewodnictwo w Unii Europejskiej.
Decyzje Rady zapadają na zasadzie konsensusu (w drodze konsultacji i rokowań bez uciekania się do głosowania). Podjęte uchwały nazywa się deklaracjami. Nie mają one wiążącej mocy prawnej dla Wspólnot Europejskich. Głównym zadaniem Rady jest uchwalanie ogólnych wytycznych dotyczących priorytetowych spraw dla Wspólnot. Rada podejmuje także uchwały dotyczące przyjęcia nowych członków lub stowarzyszenia państw.
Rada Europejska zajmuje się określaniem kierunków wspólnotowej polityki zagranicznej, które stają się następnie przedmiotem prac Rady Ministrów, współpracuje z Parlamentem Europejskim i wspiera bezpośrednie wybory do tego organu. Traktowana jest także jako swoisty "sąd polubowny", bowiem zajmuje stanowisko w sprawach nierozstrzygniętych na niższych szczeblach, szczególnie w sprawach wymagających ścisłej współpracy. Rada pozostaje poza kontrolą Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.