PROGRAMY EDUKACYJNE
Unia Europejska wspiera szereg działań na rzecz kształcenia ogólnego i zawodowego, poszerzania znajomości języków, popierania mobilności nauczycieli i uczniów, a także współpracy i wymiany doświadczeń między placówkami oświatowymi. Do realizacji tych zadań powołano dwa programy edukacyjne: Socrates oraz Leonardo da Vinci.
Celem programu
Socrates
jest poprawa jakości kształcenia i współpracy europejskiej w dziedzinie edukacji ogólnej. Program ten ma osiem komponentów: E r a s m u s - przeznaczony dla studentów i wykładowców, którzy chcieliby odbyć staż naukowy lub zaliczyć cześć studiów na uczelni zagranicznej; L i n g u a - rozwijający różne formy nauczania języków obcych; C o m e n i u s - promujący inicjatywy polepszające jakość edukacji i systemów kształcenia; E u r y d i c e - wspomagający wymianę informacji o systemach edukacyjnych, zwracający uwagę na różnorodność i elementy wspólne systemów; A r i o n - umożliwiający poszerzenie wiedzy o systemach edukacyjnych w krajach UE i Europy Środkowej przez organizowane wyjazdy dla nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców oraz urzędników rządowych i samorządowych; N a r i c - utworzony dla współpracy przy wzajemnym uznawaniu dyplomów, wykształcenia i kwalifikacji zawodowych; M i n e r v a - popierający kształcenie pozaszkolne przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych; G r u n d t v i g - stworzony w celu wspierania metod i instytucji zajmujących się edukacją osób dorosłych.
Program
Leonardo da Vinci
zajmuje się koordynacją i poprawą poziomu kształcenia i edukacji zawodowej. Jego podstawowe cele to: pomoc dla pracowników i przedsiębiorstw w dziedzinie oświaty zawodowej, wspieranie międzynarodowych programów pośrednictwa dla pracowników i wymiany dla młodzieży, włączanie szkół wyższych do współdziałania z przedsiębiorcami, wprowadzanie innowacji technicznych i doskonalenie znajomości języków obcych w edukacji zawodowej.