POLITYKA CELNA
Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje unia celna. Podstawą prawną jest art. 9, ust. 1 Traktatu o ustanowieniu Wspólnoty. Unia celna obejmuje swym zakresem całą wymianę towarową. Jej podstawową zasadą jest zniesienie wszelkich opłat celnych w obrocie towarowym między państwami członkowskimi UE. W stosunku do państw trzecich, stosowana jest wspólna taryfa celna (CCT). Od roku 1988 funkcjonuje jednolity dokument celny SAD, obowiązujący w eksporcie towarów z państw trzecich na teren Unii Europejskiej.
W ramach polityki celnej stosowana jest ochrona rynków unijnych, głównie za pomocą:
- środków antydumpingowych (ceł antydumpingowych), stosowanych na wniosek odpowiednich sektorów przemysłu Wspólnoty, potwierdzanych przez Komisję i uchwalanych przez Radę Unii Europejskiej, w przypadku istniejącego, szkodliwego wpływu zaniżanych cen przez obce gałęzie przemysłu;
- środków klauzuli ochronnej, podejmowanych w przypadku znacznego zagrożenia dumpingiem i skalą importu z państw trzecich, polegających na stosowaniu kontroli importu i wprowadzaniu ograniczeń ilościowych;
- środków antysubwencyjnych (ceł wyrównawczych), wprowadzanych przeciwko państwom trzecim subwencjonującym eksport do Wspólnoty.
Wspólnota Europejska może również wykorzystywać organizacje międzynarodowe (m. in. WTO - Światową Organizację Handlu) w przypadku stwierdzenia nieuczciwych praktyk wobec eksportu towarów ze Wspólnoty, a w konsekwencji wprowadzić podwyższone opłaty celne, ograniczenia ilościowe czy cofnąć koncesje handlowe.