2017 • styczeń • luty • marzec • kwiecień • maj • czerwiec
  • lipiec • sierpień • wrzesień • październik • listopad • grudzień
• DIARIUSZ REGIOsetu - Kwiecień 2017 r.
Niektóre linki zewnętrzne mogą już nie działać
poprzedni miesiąc ••• następny miesiąc
• 29 kwietnia 2017
Sprawa osobliwej metropolii odłożona do nowego pomysłu
Druk sejmowy 1259 z poselskim projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy został wczoraj wycofany. Zob. Diariusz REGIOsetu z 14 kwietnia 2017 r. i 30 marca 2017 r. Z pewnością część gmin odwoła uchwalone referenda, jako obecnie bezprzedmiotowe.
• 27 kwietnia 2017
Manifest Podlaski - przeciw marginalizacji samorządu
250 samorządowców z całego regionu uczestniczących wczoraj w Forum Samorządowym Województwa Podlaskiego pn. "Nic o Nas bez nas" jednogłośnie przyjęło Manifest Podlaski, w którym jednoznacznie stwierdzono m.in.: Dzisiaj już wyraźnie widzimy, że działania rządu premier Beaty Szydło prowadzą do marginalizacji samorządu w Polsce. I dalej: Władza obawia się głosu mieszkańców, dlatego próbuje narzucić swoje partyjne reguły gry - bez konsultacji, w chaosie informacyjnym i legislacyjnym. Autonomiczny i kreatywny samorząd chce wtłoczyć w ramy partyjnego myślenia. Planowane zmiany w ordynacji samorządowej znacznie zmniejszą skuteczność działania lokalnych wspólnot, a poprzez sztuczne ograniczenie konkurencji wyborczej, ograniczą wpływ mieszkańców na wybór władz lokalnych. Forum zorganizował "Podlaski Samorządowy Komitet Protestacyjny" powołany 16 bm. przez przedstawicieli: Związku Województw RP w osobie marszałka województwa podlaskiego, Unii Metropolii Polskich - prezydenta Białegostoku, Związku Miast RP - prezydenta Suwałk, Związku Powiatów RP - starostę siemiatyckiego, Związku Gmin Wiejskich RP - wójta Korycina. Podlaski komitet to regionalna inicjatywa, związana z ogólnopolskim Samorządowym Komitetem Protestacyjnym, który kilka tygodni temu został powołany podczas Forum Samorządowego w Warszawie (zob. Diariusz REGIOsetu z 17 marca 2017 r.)
• 26 kwietnia 2017 ,
Marsz przeciw zagrożonej samorządności terytorialnej
Samorządowy Komitet Protestacyjny uformowany podczas marcowego Forum Samorządowego w Warszawie (zob. Diariusz REGIOsetu z 17 marca 2017 r. ) zaprasza samorządowców na "Marsz Wolności", który jest wspólnym przedsięwzięciem wielu środowisk samorządów, nauczycieli, rodziców, środowisk sędziowskich, stronnictw i ugrupowań politycznych występujących w obronie przyjętej Karty Samorządności i ruchów obywatelskich. Marsz ma zaprezentować sprzeciw samorządowców wobec recentralizacji państwa. Odbędzie się 6 maja w Warszawie. Rozpocznie się o godz. 13 pod Urzędem m.st. Warszawy na Placu Bankowym, a zakończy się ok. godz. 15 na Placu Konstytucji.
• 25 kwietnia 2017
Przed wyborami samorządy pod gradem "dobrych pomysłów"
Jednym ze składników "czyszczenia" samorządność jest przed najbliższymi wyborami samorządowymi liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch, co na dodatek miałoby działać wstecz. Taka "czystka" dotyczyłaby - średnio 64% szefów JST sprawujących dzisiaj swój urząd (od 54% w woj. podlaskim do 71% w kujawsko-pomorskim), tzn. 1584 osób. Tylko 894 osoby z wszystkich 2478 szefów gmin mogłyby ubiegać się o reelekcję. Odrębne - choć skojarzone - sprawy to kwestionowane prawo formowania wyborczych komitetów obywatelskich oraz manipulacje granicami okręgów wyborczych.
• 23 kwietnia 2017
Kluby Obywatelskie - droga do znajomości treści, nie tylko haseł
Już w większości powiatów działają Kluby Obywatelskie. Przybywają kolejne. Na otwartych spotkaniach kompetentne osoby reprezentujące różne dziedziny: wiedzę o prawie, państwie, gospodarce, nauce, technice, kulturze - debatują z mieszkańcami, poruszając najważniejsze aktualnie sprawy dla wspólnot lokalnych, jak i dla całego kraju. Relacje z wybranych spotkań na stronach Instytutu Obywatelskiego. Znajdź swój klub.
• 21 kwietnia 2017
Blisko milion obywateli nie chce oświatowego zamieszania
Przedstawiciele Komitetu Referendalnego - zawiązanego wobec forsowanych przez rząd w bezzasadnie szybkim tempie radykalnych zmian w systemie oświaty - złożyli u marszałka Sejmu 910 558 podpisów osób opowiadających się za przeprowadzeniem w tej sprawie o szczególnym znaczeniu ogólnokrajowego referendum (art. 125 Konstytucji RP). Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zbiórkę podpisów rozpoczęto 1 lutego br. (zob. Diariusz REGIOsetu z 5 i 9 stycznia 2017 r.) Szkoły objęte zmianami są powiązane z jednostkami samorządu terytorialnego. Według art. 170 Konstytucji RP Członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty... Wspólnotę związaną z dana szkołą tworzą wszyscy mieszkańcy gminy, miasta czy powiatu, w tym rodzice uczniów wciąganych w chaotyczną "reformę", w zmianę dla szybkiej zmiany. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Niestety takie inicjatywy obywatelskie nie miały dotąd szczęścia w osiąganiu celów w parlamencie. Niemal identyczną liczbę podpisów złożyli w czerwcu 2013 r. u marszałka Sejmu inicjatorzy akcji "Ratujmy Maluchy" - przeciw obowiązkowi szkolnemu dla sześciolatków. Obie izby odniosły się wówczas negatywnie do tego głosu obywateli.
• 19 kwietnia 2017
Zbrojny tragiczny sprzeciw zagładzie narodu żydowskiego
74 lata temu bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim.
Powstanie rozpoczęło się wraz w przystąpieniem okupanta do akcji kończącej likwidację warszawskiego getta. Trwało 27 dni. Bojownicy zdając sobie sprawę z układu sił, zdecydowali się na śmierć w walce, wystąpili z bronią w ręku wobec niemieckiego ludobójstwa. (Zob. też Diariusz REGIOsetu z 19 kwietnia 2016 r. |
• 14 kwietnia 2017
Suweren chce referendów, nie wystarczą pozorne konsultacje
Rady kilkunastu gmin i miast wymienionych w poselskim projekcie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (druk sejmowy 1259) podjęły lub przygotowują uchwały o przeprowadzeniu referendum wśród swoich mieszkańców z pytaniem: Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządowa objęła (tutaj wymieniana jest nazwa gminy/miasta)? W odbytym już ważnym referendum w Legionowie 94,27% głosujących sprzeciwiło się aby metropolia objęła ich miasto (zob. Diariusz REGIOsetu z 27 marca 2017 r.). Rządząca partia większość ustaw wprowadza pod obrady Sejmu jako projekty grupy posłów (PiS), bo te - w odróżnieniu od projektów rządowych - nie podlegają konsultacjom społecznym. Pod naciskiem opinii publicznej zarządzono jednak konsultacje; mają trwać do 23 kwietnia br. W międzyczasie kolejne samorządy podejmują uchwały o organizacji referendów na swoim terenie. Głosowania odbędą się m.in. w Błoniu, Konstancinie-Jeziornej, Michałowicach, Nieporęcie, Starych Babicach, Wieliszewie. "Dobra zmiana" często odwołuje się do woli Suwerena, czy uszanuje wyniki przeprowadzonych w marcu, maju, czerwcu i później referendów? Natomiast skarga Rady Warszawy na decyzję wojewody mazowieckiego o unieważnieniu uchwały ws. przeprowadzeniu referendum wśród mieszkańców stolicy, postanowiona 14 marca br. i złożona - zgodnie z procedurą - u wojewody, który ma 30 dni na przekazanie jej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ? dotąd do sądu nie wpłynęła. Władza robi co może, a nawet więcej, aby niepokornym warszawiakom pokazać się z "jak najlepszej strony" (zob. też Diariusz REGIOsetu z 30 marca 2017 r.). Warto zaznaczyć, że czym innym, niż projektowana metropolitalna jednostka samorządowa m.st. Warszawa, jest powołane z inicjatywy samorządów, działające od 2000 r. Stowarzyszenie Metropolia Warszawa, które dobrowolnie zrzesza wiele gmin okołowarszawskich w tym: Celestynów, Góra Kalwaria, Halinów, Izabelin, Józefów, Lesznowola, Mińsk Mazowiecki, Nieporęt, Piastów, Podkowa Leśna, Raszyn, Stare Babice, Żyrardów. Ostatnio przystąpił do niej Brwinów, który w sprawie projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy również zamierza przeprowadzić referendum.
• 11 kwietnia 2017
Przez trzy miesiące dług publiczny wzrósł o 20 miliardów
Tak powiększa się rachunek pieniędzy pożyczonych, które Polacy będą musieli oddać swoim wierzycielom. Zob. też Diariusz REGIOsetu z 10 stycznia 2017 r.
Żródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju |
• 7 kwietnia 2017
Świadczenie wychowawcze 500+ ogranicza biedę wśród dzieci
Po roku wypłacania świadczenia 500+ zbierane są oceny i opinie, analizowane doświadczenia i skutki uboczne, szykowane korekty. Świadczenie jest wypłacane na 3,78 mln dzieci, nie jest ono wliczane do dochodu rodziny w zeznaniu podatkowym, nie powoduje utraty innych świadczeń (zob. Diariusz REGIOsetu z 12 lutego 2016 r.) Nie ulega wątpliwości, że: # program doraźnie wspiera rodziny, zwłaszcza wielodzietne, # wpłynął na zdecydowane zmniejszenie ubóstwa wśród dzieci, # także na ograniczenie nierówności społecznych, pomimo wypłacania go również rodzicom dobrze sytuowanym, nie potrzebującym takiego wsparcia, # zainicjował dyskusję nt. polityki rodzinnej w Polsce. Z odnotowanych skutków ubocznych wynika: # wzrost zainteresowania rodziców wycofywaniem swoich dzieci z domów dziecka, # dostosowywanie (obniżanie) zarobków w strefach bliskich kryterium uprawniającego do świadczenia, # odstępowanie od pracy matek na niskopłatnych stanowiskach, którym świadczenie rekompensuje utracony zarobek. Z wielu analiz wynikają pozytywne rezultaty programu, choć uzyskiwane znacznym obciążeniem dla finansów publicznych. Roczny koszt programu to ok. 23 mld zł. Program nadal popiera prawie 80% ankietowanych przez CBOS, 52% respondentów ocenia obecną politykę państwa wobec rodziny jako dobrą bądź bardzo dobrą (CBOS News 11/2017).
• 5 kwietnia 2017
Metropolie czas zacząć: ustawa dotycząca śląskiej - podpisana
Prezydent RP podpisał ustawę z 9 marca 2017 r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim; wejdzie w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Utworzenie związku nastąpi na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Rada Miasta Katowice ma przygotować wniosek w tej sprawie. Obszar przyszłego związku metropolitalnego zamieszkiwać będzie co najmniej dwa miliony mieszkańców. Radni Katowic mają zwrócić się do rad 40 gmin o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami (także miasta Katowic) w sprawie wejścia ich gminy w skład związku. Na konsultacje, które ma zakończyć odpowiednia uchwała rady danej gminy, przewidziano około czterech tygodni. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia "Silesia" powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.
• 2 kwietnia 2017
Konstytucja RP ma 20 lat; sprawdzona w normalnych czasach
2 kwietnia 1997 r. Zgromadzenie Narodowe uchwaliło obowiązującą Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. W głosowaniu oddano 451 głosów ZA, 40 - przeciw, sześć osób wstrzymało się od głosu. Następnie Konstytucja została przedstawiona społeczeństwu, które w ogólnonarodowym referendum 25 maja tegoż roku opowiedziało się za jej przyjęciem. Frekwencja w referendum wyniosła 42,86%. Przyjęcie Konstytucji poparło 52,71% głosujących. Ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski podpisał jej tekst 16 lipca i zarządził jej opublikowanie w Dzienniku Ustaw. 16 lipca 1997 roku ukazał się Dziennik Ustaw Nr 78 z tekstem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Weszła w życie trzy miesiące później 17 października 1997 r. Od tego czasu służy Polsce i Polakom. Pod jej prawem weszliśmy do NATO oraz do Unii Europejskiej. Do niedawna nie było wątpliwości, że jesteśmy demokratycznym państwem prawnym. Zagrożenie dla tej wartości i wielu innych zapisanych w Konstytucji RP rozwija się od jesieni 2015 r. Część z nich już podeptano. Wystarczył rok "dobrej zmiany" aby Konstytucję uczynić bezbronną po "wkroczeniu" władzy do Trybunału Konstytucyjnego. Zawrót w głowach wygranych kilkanaście miesięcy temu polityków zatacza coraz szersze kręgi. Nie mając wymaganej większości w parlamencie do zmiany Konstytucji wybrali drogę bezkarnego ignorowania zawartych w niej przepisów, nie stosowania się do nich osób na konstytucyjnych urzędach i w instytucjach; procedurę parlamentarną zmian w konstytucji uruchomili w dwa miesiące po przejęciu rządów (zob. Diariusz REGIOsetu z 31 grudnia 2015 r. Niestety, są gotowi pójść dalej, o czym stanowczo zapewnia ich guru. Wcześniejsze pomysły z tego źródła wskazuje ogłoszony, a następnie schowany projekt. Na kartach naszej historii mamy przykłady nadużywania władzy wobec Konstytucji (zob. Diariusz REGIOsetu z 3 maja 2016 r.) Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu na jesieni 2019 r., wybory prezydenta RP - latem 2020 r.
poprzedni miesiąc ••• następny miesiąc