25 lipca 2018 r. Senat sprzeciwił się organizacji lansowanego przez Prezydenta Dudę od piętnastu miesięcy Referendum konsultacyjnego ws. Konstytucji. Ten flagowy pomysł Głowy Państwa zyskał w Senacie tylko 10 głosów poparcia. Aby zarządzić takie referendum musi być zgoda Senatu - poparcie ponad połowy senatorów.
PREZYDENT WYBRAŁ 10 PYTAŃ REFERENDALNYCH
20 lipca 2018 r. Prezydent Duda przedstawił i uzasadnił wybór dziesięciu pytań, które tego samego dnia przesłał do Marszałka Senatu z wnioskiem o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie Konstytucji w dniach 10 i 11 listopada 2018 r. - w stulecie odzyskania przez Polskę państwowości i suwerenności.
PYTANIA REFERENDALNE
a. uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
b. uchwaleniem zmian w obowiązującej Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r.?
c. pozostawieniem Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. bez zmian?
2. Czy jest Pani/Pan za unormowaniem w Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej 1 000 000 obywateli, oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania?
TAK - NIE
3. Czy jest Pani/Pan za:
a. systemem prezydenckim, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta?
b. systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem Prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe?
c. utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?
4. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP:
a. w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy)?
b. w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny)?
c. przy połączeniu obu tych metod (system mieszany)?
5. Czy jest Pani/Pan za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł Państwowości Polskiej oraz kultury i tożsamości Narodu Polskiego?
TAK - NIE
6. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP?
TAK - NIE
7. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
TAK - NIE
8. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500+) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku?
TAK - NIE
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)?
TAK - NIE
10. Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
TAK - NIE
REGIOset, 2018.07.20
PIERWSZA ODSŁOWA PYTAŃ PREZYDENTA
Prezydent uważa, że potrzeba dyskusji nad nową ustawą zasadniczą wynika z wielu zawodów, jakie obecna Konstytucja sprawiła polskiemu społeczeństwu. Trudno się z tym zgodzić. Wydaje się, że jeżeli obecna Konstytucja RP sprawiła komuś zawód - to obecnej wszechwładzy, a nie społeczeństwu. Zresztą ta władza wyspecjalizowała się w ignorowaniu przepisów ustawy zasadniczej. Ponadto - zdaniem Prezydenta - "wiek" jej już sędziwy, obowiązuje od 17 października 1997 r. Konstytucja RP, na którą składał przysięgę Andrzej Duda, jako jedyna w całej historii Polski (od 3 maja 1791 r.) poparta była w ogólnokrajowym referendum i jako jedyna w historii wolnej i suwerennej Polski służy Obywatelom i Państwu od prawie 20 lat - to dowód jakości, a nie zużycia. Wszystkie poprzednie konstytucje Rzeczypospolitej miały znacznie krótszy żywot.
Kierując się swoimi racjami Prezydent ponad rok temu zgłosił inicjatywę zorganizowania referendum konstytucyjnego (zob. Diariusz REGIOsetu z 4 maja 2017 r.) Po wielomiesięcznych przemyśleniach Prezydenta, urzędników Kancelarii, sztabu doradców i odbyciu różnych spotkań "góra urodziła mysz" (zob. Diariusz REGIOsetu z 13 czerwca 2018 r.)
Lista Prezydenckich pytań referendalnych:
1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?; b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?
6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
REGIOset, 2018.06.13