WYBÓR ROKU KRONIKA 2014 szybki przegląd AKTUALNOŚCI
2014 • styczeń • luty • marzec • kwiecień • maj • czerwiec
  • lipiec • sierpień • wrzesień • październik • listopad • grudzień
• DIARIUSZ REGIOsetu - Grudzień 2014 r.
Niektóre linki zewnętrzne mogą już nie działać
poprzedni miesiąc ••• następny miesiąc
• 30 grudnia 2014
6 kadencji rad gmin oraz 4 rad powiatów i sejmików
Uchwalenie przez Senat roku 2015 Rokiem Samorządu ma przypomnieć i umocnić przekonanie że idea samorządności leży u podstaw ładu politycznego i dobrobytu naszego kraju. W marcu minie 25 lat od przyjęcia przez parlament pakietu ustaw samorządowych, przygotowanych z inicjatywy Senatu I kadencji, a w maju 1990 r. taka sama rocznica pierwszych demokratycznych wyborów do rad gmin, które zapoczątkowały zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu naszego państwa i w życiu codziennym jego obywateli. Dalej w uchwale Senatu czytamy: Reforma komunalna z 1990 roku rozpoczęła proces decentralizacji państwa i wprowadziła na szeroką skalę do polskiego życia politycznego zasadę pomocniczości. Złamała monopol państwowej własności, wyłączności budżetu państwa i monopol jednolitej władzy państwowej. Uruchomiła pokłady obywatelskiej aktywności, umożliwiła pełną rozmachu rozbudowę infrastruktury technicznej i społecznej, przyspieszyła rozwój gospodarczy, pogłębiła i nadała nowy sens poczuciu lokalnej tożsamości i lokalnego patriotyzmu.
• 27 grudnia 2014
Pozytywnie rozpatrzony protest wyborczy przez SO
Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł nieważność wyboru i wygaśnięcie mandatu wójta gminy Kosakowo Jerzego Włudzika oraz nakazał ponowne przeprowadzenie wyborów na wójta tej gminy w zakresie II tury w obwodzie nr 5 (znajdującym się w samej miejscowości Kosakowo). jednym z ośmiu obwodów głosowania. Sąd ustalił następujące nieprawidłowości: umieszczeniu w lokalu wyborczym nie opieczętowanej urny oraz nienależyte zabezpieczenie kart wyborczych, zdeponowanych w budynku do którego klucze miały osoby niepowołane, a pomieszczenie gdzie złożono karty było dostępne z innych części budynku.
• 23 grudnia 2014
Kontrole w samorządach w planie pracy NIK na 2015 rok
Najwyższa Izba Kontroli przygotowała plan pracy na kolejny rok. Obok kontroli wykonania budżetu państwa w 2014 r. - znalazło się w nim 109 innych kontroli, głównie z trzech działów: administracja publiczna (19 kontroli), zdrowie (14 kontroli) i transport (13 kontroli). Łącznie stanowią one (poza wspomnianą kontrolą budżetu państwa) 42% wszystkich kontroli. Między innymi NIK skontroluje jak instytucje państwowe i samorządowe wywiązują się z obowiązku świadczenia usług publicznych w formie elektronicznej. Stałym zainteresowaniem Izby jest wykonanie zadań oświatowych przez JST, w tym także funkcjonowanie systemu informacji oświatowej oraz opieki przedszkolnej. W ostatnim kwartale 2015 r. NIK podejmie kontrole korzystania przez JST z usług i instrumentów finansowych, ich zgodności z przepisami i respektowaniem zasady jawności finansów publicznych.
• 20 grudnia 2014
Nowości w dowodach i ewidencji dwa miesiące później
Ustawa z 19 grudnia br. (Dz.U. 2014.1888) o zmianie ustawy o dowodach osobistych (Dz.U. 2010.167.1131 ze zm.), ustawy o ewidencji ludności (Dz.U. 2010.217.1427 ze zm.) oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 2014.1741) przesuwa termin wejścia w życie części zawartych tam przepisów z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. Na dwa miesiące odłożono wydawanie nowych wzorów dowodów osobistych (dotychczasowe zachowają ważność) oraz możliwość składania wniosku o wydanie nowego dowodu i jego odbioru w dowolnej gminie na terenie kraju, a także zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, i udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC. Takie przesunięcie terminu zgłaszali też samorządowcy podczas niedawnych obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
• 18 grudnia 2014
Wraca nierozwiązany problem gminnych fotoradarów
Sejm skierował do prac w komisji projekt SLD odbierający strażom miejskim i gminnym możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Takie rozwiązanie poparły wszystkie kluby. Wcześniej negatywne stanowisko przesłał do Kancelarii Sejmu Związek Powiatów Polskich. Projekt zakłada zmiany w trzech ustawach: o straży gminnej, Prawie o ruchu drogowym oraz w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. W żadnym z nich nie narusza zgodności z prawem Unii Europejskiej ponieważ przedmiot zmian pozostaje poza zakresem regulacji prawa UE. Zobacz druk sejmowy 2973.
• 16 grudnia 2014
Prezydent proponuje wyjątki od zgody ministra na odrolnienie
Po wcześniejszym zawetowaniu projektu nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych autorstwa PSL (zob. Diariusz REGIOsetu z 31 lipca 2014 r.), który likwidował nadzór resortu rolnictwa nad odrolnianiem gruntów klas I-III, Prezydent skierował do Sejmu własny projekt nowelizacji tej ustawy. Zaproponował w nim określone wyjątki wolne od obowiązku uzyskania zgody ministra rolnictwa na odrolnienie. Moga one dotyczyć wyłącznie gruntów klas I-III, które łącznie spełniają następujące warunki: (1) znajdują się na terenie zwartej zabudowy obszarów wiejskich, to znaczy położone są między gruntami zabudowanymi odległymi od siebie nie więcej niż 150 metrów i posiadającymi dostęp do tej samej drogi, (2) najmniejsza odległość od tych gruntów do granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, nie przekracza 50 metrów, (3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, (4) ich powierzchnia nie może przekraczać 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części. Wykroczenie poza którykolwiek z podanych warunków skutkuje utrzymaniem dotychczasowego wymogu uzyskania zgody ministra rolnictwa na odrolnienie.
• 13 grudnia 2014
Sejmiki uzgodniły i wybrały zarządy wszystkich województw
Na pierwszych sesjach wybrano przewodniczących sejmików oraz zarządy wszystkich województw. W jednym (podkarpackie) zarówno stanowisko przewodniczącego sejmiku jak i marszałka województwa obsadziło Prawo i Sprawiedliwość, w piętnastu pozostałych koalicja PO-PSL: Platforma Obywatelska ma dziesięciu marszałków i sześciu przewodniczących sejmików, Polskie Stronnictwo Ludowe - pięciu marszałków i dziewięciu przewodniczących sejmików. W czterech województwach (dolnośląskie, pomorskie, śląskie i zachodniopomorskie) oba te stanowiska obsadziła PO, w trzech - PSL (lubelskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie - w tym ostatnim także wojewoda jest z PSL), w ośmiu kolejnych naprzemiennie: gdy marszałek z PO to przewodniczący sejmiku z PSL i na odwrót.
• 10 grudnia 2014
W gminie Moskorzew wyborcy zostawili radnym wybór wójta
W I turze do wyborów na wójta Moskorzewa stanęło czterech kandydatów. Najwięcej głosów uzyskali: Zbigniew Krzysiek (644) i dotychczasowy wójt (od kilku kadencji) Jarosław Klimek (478). Po wycofaniu się Zbigniewa Krzyśka - do II tury stanął jedynie Jarosław Klimek, który nie osiągnął progu 50% głosów ZA - otrzymał ich 692 (48,46%). W tej sytuacji obowiązek wyboru wójta spadł na radę gminy, która na nadzwyczajnej sesji przegłosowała jedyną zgłoszoną kandydaturę Andrzeja WALASKA (16 listopada br. został wybrany radnym, a startując zarazem na wójta uzyskał w I turze trzeci wynik (325 głosów, poparcie 13,81%). Za kandydaturą Andrzeja Walaska na wójta gminy Moskorzew opowiedziało się dziesięciu radnych, a za jego wyborem dwunastu (kandydat nie brał udziału w głosowaniu). Wraz z wyborem na wójta wygasa mandat w radzie. W Moskorzewie odbędą się wybory uzupełniające.
• 5 grudnia 2014
Państwowa Komisja Wyborcza pracuje w nowym składzie
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, postanowieniem z 3 grudnia 2014 r. powołał z dniem 4 grudnia 2014 r. w skład Państwowej Komisji Wyborczej: Wiesława BŁUSIA - sędziego Sądu Najwyższego, Zbigniewa CIEŚLAKA - sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Arkadiusza DESPOTA-MŁADANOWICZA - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, Wojciecha HERMELIŃSKIEGO - sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Wojciecha KRĘCISZA - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sylwestra MARCINIAKA - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, Janusza NIEMCEWICZA - sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku (ponownie), Krzysztofa STRZELCZYKA - sędziego Sądu Najwyższego. Wcześniej - 21 listopada br. do składu PKW powołany został Wiesław KOZIELEWICZ - sędzia Sądu Najwyższego. Powołanie jest na czas nieokreślony. Członkowie PKW wyłonią ze swego grona Przewodniczącego. Z poprzedniego składu PKW jeden członek zakończył pracę osiągając wiek emerytalny (70 lat), a ośmiu pozostałych podało się do dymisji.
• 1 grudnia 2014
Po przewodnictwie w Parlamencie, przewodniczymy Radzie w UE
Wieloletni premier naszego rządu Donald Tusk (57) rozpoczyna w Brukseli dwuipółletnią kadencję (możliwą do powtórzenia) na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej (ang. President of the European Council, franc. Président du Couseil européen). Polskiemu politykowi przekazał urząd kończący swą misję - po pięciu latach na tym stanowisku - Belg Herman Van Rompuy (67).
poprzedni miesiąc ••• następny miesiąc