WYBÓR ROKU KRONIKA 2013 szybki przegląd AKTUALNOŚCI
2013 • styczeń • luty • marzec • kwiecień • maj • czerwiec
  • lipiec • sierpień • wrzesień • październik • listopad • grudzień
• DIARIUSZ REGIOsetu - Czerwiec 2013 r.
Niektóre linki zewnętrzne mogą już nie działać
poprzedni miesiąc ••• następny miesiąc
• 28 czerwca 2013
Most energetyczny Polska-Litwa - trudności po obu stronach
Most energetyczny Polska-Litwa - linia 400 kV łącząca systemy obu krajów - ma po stronie polskiej przebiegać przez gminy: Ełk (wiejską), Olecko, Wieliczki, Bakałarzewo, Suwałki (wiejską) i Suwałki (miejską) Jeleniewo, Szypliszki, Puńsk i Sejny (wiejską) - do granicy państwa. Realizacja inwestycji utknęła z powodu braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Bakałarzewo. Wykonawca - firma "Eltel Networks" zawarła już z właścicielami większości działek na terenie tej gminy stosowne umowy i wypłaciła rekompensaty. Wójt i rada Bakałarzewa ociągają się z uchwaleniem brakującego dokumentu. Władze pozostałych dziewięciu gmin interweniują u wojewody podlaskiego. Realizacja mostu napotyka także problemy po stronie litewskiej - mieszkańcy przygranicznego rejonu łoździejskiego zaskarżyli w sądzie w Strasburgu decyzję Litwy o tej budowie, wskazując jak niekorzystny będzie miała wpływ na środowisko naturalne.
• 26 czerwca 2013
Gmina jedynym podatnikiem VAT - rewelacja i rewolucja
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny podjął prawomocne orzeczenie (sygn. I FPS 1/13), w którym stwierdza, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004.54.535 ze zm.) gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług. O wydanie interpretacji indywidualnej Ministra Finansów w tej sprawie zwróciła się do NSA gmina Wrocław. Według NSA jednostki budżetowe nie spełniają definicji podatnika VAT, w szczególności nie prowadzą działalności gospodarczej w sposób samodzielny, niezależny, gdyż zawsze mieści się ona w działalności gospodarczej gminy. W myśl takiej interpretacji jedynym podatnikiem VAT jest gmina. Prowadzi to do korzystnego zmniejszenie podatku należnego, który gmina będzie odprowadzać do urzędu skarbowego, ponieważ zwiększy się wielkość podatku naliczonego.
• 24 czerwca 2013
Cząstkowe testy partyjne podczas wymiany władz w miastach
Wczoraj w przedterminowych wyborach wybrano 25-osobową Radę Miasta Elbląga. Wybory prezydenta miasta rozstrzygną się 7 lipca br. Do II tury przeszli kandydaci: Jerzy Zbigniew WILK (czł. PiS) - 11 282 głosy (poparcie 31,79%), równocześnie wybrany do nowej Rady i Elżbieta Kazimiera GELERT (czł. PO) - 7540 głosów (poparcie 21,25%), posłanka bieżącej kadencji Sejmu. Trzecie miejsce zajął Witold Marek Wróblewski (czł. PSL) - 6040 głosów (poparcie 17,02%). Do nowej Rady kandydowały 472 osoby z 11 komitetów wyborczych - mandat uzyskało 25 osób z czterech komitetów: 10 z PiS, 7 z PO, 5 z SLD oraz 3 z KW Witolda Wróblewskiego popieranego przez PSL. Mandatu nie zdobył żaden kandydat z komitetów lokalnych, które organizowały w kwietniu br. referendum odwołujące prezydenta i poprzednią Radę. Elblążanie ponownie wybrali na rajców 11 osób, które w kwietniu odwołali (4 z PO, 4 z PiS i 3 z SLD), w tym zastępczynię odwołanego prezydenta - Grażynę Teresę Kluge (PO). O ponowny wybór ubiegało się dwudziestu jeden odwołanych. Poza komitetami lokalnymi, nie zdołały wprowadzić do Rady ani jednego kandydata komitety: "Ruch Palikota Elbląg +" oraz "Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro". W nowej Radzie Miasta: PO ma o pięciu radnych mniej, PiS - o pięciu więcej, a SLD i PSL tyle samo, co poprzednio; nikt nie ma większości, konieczna będzie koalicja. Na jej kształt istotny wpływ będzie miał wynik wyboru prezydenta miasta za dwa tygodnie. Dążenie do organizowania referendów mających doprowadzić do odwołania władz samorządowych w dużych miastach przybiera na sile, choć z różnym powodzeniem. Gdy taka akcja się powiedzie ma ważną wymowę polityczną na scenie ogólnokrajowej. Ostatnim przykładem wymiany władz był Bytom, zebrano już wymaganą liczbę podpisów na rzecz zorganizowania (prawdopodobnie jesienią) referendum w Warszawie, natomiast nie udała się zbiórka podpisów w Łodzi, a także nie uzyskano wymaganej frekwencji w zarządzonych referendach w Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Słupsku.
• 20 czerwca 2013
Karta Świdnicka 2013 - pokłosie IV Kongresu Regionów
Kolejny - IV Ogólnopolski Kongres Regionów (zob. Diariusz REGIOsetu z 12 czerwca br.) ogłosił na zakończenie swoich obrad Kartę Świdnicką 2013 - kolejną, w której zebrano zaktualizowane postulaty dotyczące roli i zadań samorządów, a przede wszystkim warunków w jakich działąją. Całość zawarto w czterech grupach tematycznych: (1) dokończenia reformy ustrojowej państwa, (2) poszanowanie samodzielności w określaniu sposobu realizacji zadań, (3) przywrócenie adekwatności zasilania finansowego do zakresu przekazywanych zadań, (4) uznanie podmiotowości społeczności lokalnych w tworzeniu wewnętrznych relacji ich funkcjonowania. Więcej informacji.
• 17 czerwca 2013
Wyścig obietnic - Elbląg nad morzem, Krynica Morska na wyspie
Przed wyborami nowego prezydenta Elbląga pojawiają się (wracają) oryginalne obietnice z wcześniejszych kampanii. Partia PiS silnie wspierająca kandydata na ten urząd Jerzego Wilka, obiecuje, że gdy zostanie on wybrany prezydentem miasta (leżącego w województwie warmińsko-mazurskim) to doprowadzi do przekopania Mierzei Wiślanej (w województwie pomorskim) i odcięcia od stałego lądu miasta Krynica Morska, tak by Elbląg miał bliski dostęp do pełnego morza. Gdyby były problemy międzywojewódzkie - to przyłączy Elbląg do województwa pomorskiego. Być może Krynica skorzysta z okazji aby stać się stolicą wyspy, usytuowanej między przekopem a cieśniną Pilawską. Przy tym projekcie inne obietnice: wycofania podwyżek czynszów i opłat za przejazdy komunikacją miejską, stają się niewielkim marginesem. Platforma Obywatelska stojąca za kandydatką Elżbietą Gelert ogranicza się do obietnic mniejszego kalibru.
• 14 czerwca 2013
Ochrona prywatności obywateli - Wielki Brat u wrót Europy
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ogłoszonym komunikacie przedstawiło stanowisko szefa tego resortu - ministra Michała Boniego - na temat ochrony prywatności w środkach przekazu, w tym w internecie. W globalnej sieci nie ma granic nie tylko krajów i kontynentów, ale także granic inwigilacji wszystkiego, wszystkich, wszędzie. Wykazał to ostatnio jeden ze współpracowników amerykańskich agencji wywiadowczych charakteryzując program PRISM - potężne źródło informacji Narodowej Agencji Bezpieczeństwa USA, pozwalający kontrolować cały ruch, gromadzić: e-maile, zdjęcia, filmy, zapisy czatów głosowych, wiadomości z komunikatorów, pliki przesyłane wewnątrz serwisów, dane umieszczane w "chmurze", wideokonferencje, czasy logowania oraz szczegóły z profili w portalach społecznościowych. Dzięki wymienionemu programowi NSA i FBI mają dostęp do wielu danych obywateli USA i innych krajów świata. Ułatwiają to tajne umowy z globalnymi firmami oferującymi powszechne usługi teleinformatyczne, wyszukiwarki internetowe, serwisy video, oprogramowanie i sprzęt komputerowy. Wypowiedź naszego ministra jest związana ze zbliżającym się terminem negocjacji umowy handlowej Unia Europejska-USA (inicjatywa prezydenta Obamy), która ma dotyczyć największej strefy wolnego handlu i inwestycji na świecie, ma uprościć inwestowanie, usunąć bariery w handlu oraz umożliwić swobodny dostęp do rynku usług w strefie transatlantyckiej. Mandat do negocjacji ma otrzymać Komisja Europejska od Rady Unii Europejskiej. Zdaniem ministra Boniego umowa ta nie może dotyczyć tylko kwestii handlowych i stosunków handlowych między podmiotami gospodarczymi. Nie można dopuścić aby z pilnowania tych stosunków wynikały jakiekolwiek sankcje i zagrożenia dla pojedynczych obywateli i ich wolności, także w sieci. Negocjacje w sprawach dotyczących obywateli muszą być przejrzyste. Takie powinno być i będzie polskie stanowisko - zapewnia Minister Administracji i Cyfryzacji. Dane osobowe obywateli krajów UE powinno być maksymalnie skutecznie zabezpieczone przed transferami do państw trzecich. Dzisiaj Polska ma wyższy standard ochrony prywatności niż piętnaście innych krajów unijnych. Więcej informacji
• 12 czerwca 2013
IV Ogólnopolski Kongres Regionów - obrady 1500 uczestników
W Świdnicy toczą się trzydniowe obrady IV Ogólnopolskiego Kongresu Regionów. Hasło Kongresu: Samodzielność a efektywność. Samorząd jako wspólnota mieszkańców przyświeca dyskusji licznie zgromadzonych przedstawicieli samorządów, przedsiębiorców, ekspertów, naukowców, urzędników z administracji publicznej oraz z organów UE i dziennikarzy. Organizatorami Kongresu są koncern prasowy Ringier Axel Springer Polska (wydawca m.in. Newsweeka i Forbesa) oraz miasto Świdnica. Patronat Honorowy nad Kongresem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
• 11 czerwca 2013
Śmieci przerosły wiele samorządów - są też dobre przykłady
Zdolności do wprowadzenia w życie nowych przepisów o gospodarce odpadami dowiodła tylko część samorządów. Zapewnienia szefów gmin (miast), którzy twierdzą że są na finiszu, budzą wątpliwości, że uda im sie stanąć na mecie przed 1 lipca br. Na Mazowszu znacznie mniej niż połowa gmina zakończyło przetargi na wywóz odpadów. Zadaniu takiemu nie podołał też samorząd Warszawy, podczas gdy tuż za granicą stolicy w 20-tysięcznym Józefowie przetarg ogłoszono w lutym, rozstrzygnięto w marcu, podpisano umowę w kwietniu, następnie mieszkańcy zaopatrzyli się w torby z nadrukiem do jakich odpadów służą i są gotowi grubo przez wymagana datą. Można(?) - można(!), jeżeli umie się działać z odpowiednim wyprzedzeniem, a na dodatek sprawnie. Istotne opóźnienia występują też w innych dużych miastach, m.in. w Poznaniu, Krakowie, Kielcach. Na konferencji zwołanej przez wojewodę mazowieckiego poinformowano o powołaniu specjalnego zespołu, który ma monitorować wdrażanie przepisów "śmieciowych" w województwie. Znajdą się w nim m.in. przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, stołecznej i wojewódzkiej komendy policji oraz Państwowej Straży Rybackiej. Jak widać łatwiej powołać dowolny zespół niż dotrzymać ustawowych terminów.
• 9 czerwca 2013
Finiszują negocjacje budżetowe z Parlamentem Europejskim
Zdaniem przedstawicieli rządu Irlandii (sprawującej w tym półroczu prezydencję w UE) prowadzących w imieniu krajów członkowskich wspólnie z Komisja Europejską negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego zatwierdzenia budżetu Unii na lata 2014-2020 - są szanse na porozumienie w tym miesiącu i głosowanie w Parlamencie w lipcu. Gdyby tak się stało byłby to duży sukces irlandzkiej prezydencji. Więcej informacji o nowym budżecie UE.
• 7 czerwca 2013
Ponad 310 mln zł wsparcia na projekty z obszaru kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest operatorem programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" ogłosiło nabór wniosków w trybie konkursu dotyczących projektów: (1) rewitalizacji, konserwacji, renowacji i adaptacji na cele kulturalne historycznych obiektów i zespołów zabytkowych wraz z otoczeniem, (2) budowy, rozbudowy, remontów i przebudowy instytucji kultury o znacznym potencjale wpływu na rozwój społeczno-ekonomiczny, (3) konserwacji zabytków ruchomych oraz zabytkowych księgozbiorów, zbiorów piśmienniczych, archiwaliów i zbiorów audiowizualnych, w tym filmowych, (4) rozwoju zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury, w tym: digitalizacji zabytków ruchomych oraz zabytkowych księgozbiorów, zbiorów piśmienniczych, archiwaliów i zbiorów audio, audiowizualnych i filmowych oraz tworzenia wirtualnych instytucji kultury. W każdym przypadku zakup wyposażenia i sprzętu może stanowić integralną część projektu. Wnioski będą przyjmowane do 16 września br. Mogą je składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, publiczne szkoły artystyczne, uczelnie artystyczne i uczelnie wyższe, archiwa państwowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, kościoły i związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe ze sfery kultury. Wsparcie udzielone jest z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię oraz budżet państwa. Minimalna wartość dofinansowania wynosi 1 mln euro (tj. 4 146 700 zł), a maksymalna - 8 mln euro (tj. 33 173 600 zł). Dofinansowanie może stanowić do 85% kosztów kwalifikowalnych projektu, wymagane jest co najmniej 15% wkładu własnego. Ministerstwo przeznacza na dofinansowanie 74,8 mln euro, czyli ponad 310 mln zł. Więcej informacji.
• 5 czerwca 2013
Pierwsze przetargi na 700 km dróg ekspresowych za 35 mld zł
Rada Ministrów uchwaliła zmiany w programie budowy dróg krajowych na lata 2011-2015 w ramach bieżącej perspektywy finansowej oraz na lata 2014-2020 ze wsparciem z nowego budżetu UE. Celem wyszczególnionych inwestycji jest dopełnienie budowanych dróg do spójnej sieci. Zatwierdzono też limit finansowy na przewidziane inwestycje, co umożliwia ogłoszenie wymaganych przetargów. W załączniku do uchwały znalazły się następujące inwestycje: droga S3 Sulechów-Legnica, Legnica-Lubawka; droga S5 Poznań-Wrocław, odcinek Poznań-Wronczyn, Radomicko-Kaczkowo, Korzeńsko-Wrocław, Gniezno-Mielno; droga S7 Warszawa-Gdańsk, odcinek Olsztynek-Miłomłyn, Nidzica-Napierki oraz Warszawa-Rabka, odcinek Radom-Skarżysko Kamienna wraz z obwodnicą Radomia, Chęciny-granica woj. świętokrzyskiego, Igołomska-Christo Botewa, Lubień-Rabka; droga S8 Radziejowice-Białystok, odcinek Radziejowice-Paszków, granica woj. mazowieckiego-Zambrów, Wiśniewo-Jeżewo; droga S17 Warszawa-Lublin, odcinek w. Zakręt-Kurów; droga S19 Lublin-Rzeszów, odcinek obwodnica Lublina w. Sokołów Małopolski Północ-Stobierna, w. Świlcza-w. Rzeszów Południe; droga S51 Olsztyn-Olsztynek.
• 4 czerwca 2013
Ważny dzień na polskiej drodze pokojowego odzyskiwania wolności
Przed dwudziestu czterema laty "w samo południe" skończył się w Polsce komunizm - jak oznajmiła to wówczas rodakom znana aktorka w dzienniku telewizyjnym. W wyborach do Sejmu - w 1/3 wolnych a w 2/3 z uzgodnionym kagańcem - wyborcy pogrzebali wszelkie zabezpieczenia w ordynacji, mające gwarantować rządzącym wyraźnie większościową reprezentację w tej izbie. Przepadła tzw. lista krajowa, a w całkowicie wolnych wyborach do Senatu, kandydaci rekomendowani przez "Solidarność" obsadzili 99 mandatów na 100. Taki wynik zaskoczył także stronę solidarnościową. Kontynuując linię niekonfrontacyjną Komitet Obywatelski "Solidarność" zgodził się na ekspresowo uchwaloną przez ówczesną sejmową koalicję PZPR z sojuszniczymi ZSL i SD - wyborczą dogrywkę. Jak dotąd był to jedyny przypadek zmiany ordynacji w czasie trwania wyborów. Nie wiele to pomogło; los ustroju tamtego państwa był już przesądzony. W rezultacie, po wszystkich tych karkołomnych zabiegach, zadekretowana wcześniej proporcja posłów 65% do 35% z przewagą dla strony rządowej zamieniła się na 42% do 58% na korzyść strony solidarnościowej. Wchodziliśmy coraz dalej na drogę ku Wolności, wyzwalając się z Układu Warszawskiego, RWPG, serwilistycznej konstytucji, cenzury publikacji, z paszportami w kieszeni a nie na milicyjnej komendzie, bez wielu innych PRL-owskich zniewoleń. W niecałe dwa lata później rozpoczęło się wycofywanie z terenu naszego kraju żołnierzy i sprzętu bojowego Północnej Grupy Wojsk radzieckich/rosyjskich. 17 września 1993 roku, w symboliczną rocznicę agresji radzieckiej na Polskę w 1939 roku, prezydent RP Lech Wałęsa pożegnał przed Belwederem ostatnich żołnierzy. Obecność wojsk rosyjskich w Polsce niemal od 250 lat (z przerwami) dobiegła końca. Tego nie można przecenić. Zobacz też Diariusz REGIOsetu z 4 czerwca 2012 r. oraz 4 czerwca 2011 r.
poprzedni miesiąc ••• następny miesiąc