POROZUMIENIE Z SCHENGEN
14 czerwca 1985 r. Francja, RFN, Belgia, Holandia i Luksemburg podpisały w miejscowości luksemburskiej Schengen porozumienie o stopniowym znoszeniu kontroli na wspólnych granicach i zasadach swobodnego przepływu osób będących obywatelami państwa-sygnatariuszy, pozostałych państw członkowskich Wspólnot Europejskich oraz obywateli państw trzecich.
Łącznie porozumienie dotyczy zniesienia kontroli osobowej (paszportowej) na wewnętrznych granicach państw-sygnatariuszy, wprowadzenie ściślejszej kontroli na granicach zewnętrznych obszaru Schengen, zainstalowanie centralnego komputera w Strasburgu, który wraz z terminalami krajowymi ma tworzyć tzw. Schengeński System Informacyjny, a także wspólnej polityki azylowej i wizowej. W odniesieniu do obywateli państw trzecich brak kontroli granicznej obejmuje wszystkie osoby, które zatrzymały się legalnie w jednym z państwa sygnatariuszy i przemieszczają się w ramach obszaru Schengen.
Porozumienie określa wspólne działania w walce z terroryzmem, nielegalnym handlem, przemytem narkotyków i przestępczością, a także zasady współpracy systemów sądowniczych, policji oraz administarcji. Ma to doprowadzić do całkowitego zniesienia granic wewnętrznych obszaru, na którym obowiązuje porozumienie, tzw. obszaru Schengen. Obszar ten stopniowo rozszerza się; do porozumienia nie przystąpiły dotąd Wielka Brytania i Irlandia, natomiast nie będące członkami UE Norwegia i Islandia maja "status specjalny" na obszarze Schengen.