AGENDA 2000
Strategia wzmocnienia i rozszerzenia Unii Europejskiej, zwana także pakietem Santera, od nazwiska przewodniczącego Komisji Europejskiej Jacquesa Santera, który w 1997 roku zaprezentował ją Parlamentowi Europejskiemu i uzyskał jego akceptację. Do spraw, którym w Agendzie 2000 poświęcono najwięcej uwagi należą: 1) reforma instytucjonalna UE, w tym zmiany w organizacji i działaniu Komisji Europejskiej; 2) przygotowanie rozszerzenia Unii; 3) finansowanie działalności UE z budżetu wspólnotowego w latach 2000-2006, w tym wydatki na cele strukturalne; 4) reforma Wspólnej Polityki Rolnej; 5) wzrost zatrudnienia i poziomu życia.
W Agendzie przyjęto m.in., że od państw aspirujących do wstąpienia do UE będzie wymagane: 1) posiadanie stabilnych instytucji gwarantujących demokrację; 2) zbudowanie państwa prawa; 3) przestrzeganie praw człowieka i praw mniejszości narodowych; 4) istnienie gospodarki rynkowej; 5) zdolność do podjęcia zobowiązań wynikających z członkostwa, a także z celów unii politycznej oraz gospodarczej i walutowej (w tym przyjęcie całego dorobku prawnego Wspólnoty Europejskiej).
Ogólna suma wydatków na cele strukturalne (polityka strukturalna) ma być utrzymana w proporcji 0,46% wspólnotowego PKB. W latach 2000-2006 będzie to 275 mld euro, tzn. o 37,5% więcej niż w latach 1995-1999. W połowie obecnej dekady dla nowych krajów członkowskich przeznaczy się ok. 45 mld euro na niwelowanie różnic w poziomie życia ludności w tych krajach w stosunku do poziomu życia w całej UE.
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej poprawi jej spójność wobec obszarów wiejskich oraz prowadzić będzie do zmniejszenia zakresu gwarancji cenowych i zastępowania ich bezpośrednimi dotacjami nie związanymi z wielkością produkcji. Główne cele reformy formułowane są następująco: zwiększenie konkurencyjności, bezpieczeństwa i jakości żywności, szersze uwzględnianie ochrony środowiska naturalnego oraz stworzenie uzupełniających lub alternatywnych źródeł zarobkowania dla rolników i ich rodzin. Udział wydatków na rolnictwo w budżecie wspólnotowym ma się kształtować na poziomie 45%.